Pazar, Eylül 30, 2007

GOYA'NIN HAYALETLERİ

Bu ara filmleri geriden izleyip, tam bitmek üzereyken çeşitli atraksiyonla yakalıyoruz.
E. ve ben kendimize "kızım adımız deliye çıkacak, iş-güç, çoluk-çocuk arasında üniversite öğrencisi gibi koştur koştur film peşindeyiz" diye söylensek de, bildiğimizi okuyoruz ve hoop, bütün boş zamanlarımızı sinemaya göre ayarlayıveriyoruz.
Son gördüğümüz film Milos Forman'ın "Goya'ın Hayaletleri" (Goya's Ghosts) filmi. "Biri Guguk Kuşu Yuvasının Üstünden Uçtu", "Hair", "Amadeus" yönetmenin diğer unutulmayan filmleri.

Burada Fatih Özgüven hem filmi, hem M. Forman'ı layıkıyla anlatmış.
Ekleyecek söz yok, okuyun lütfen.

Francisco Goya, 1746-1828 arasında yaşamış, gelecek kuşaktan pek çok ressamı etkilemiş bir İspanyol ressam. Eserlerinin büyük kısmı Madrid'te Museo del Prado'da sergilenmekte.

Bu resim, onun en çok bilinen eserlerinden; The third of May 1808.


Filmde, dünyanın karışık dönemeçlerinden birinde, Fransız İhtilali öncesi sonrası, yıllar öncesinde kalan İspanyol engizisyon mahkemelerinin hortlaması, dinin insanlar üzerinde baskı ve işkence aracı olarak kullanılması, üç dört kişinin çakışan öyküleri aracılığla anlatılmakta.
Oyuncular Javier Bardem, Natalie Portman, Stellan Skarsgård birarada ve ayrı ayrı başarılılar.
Filmin en etkileyici taraflarından biri de o karmaşa içinde gözden kaçıverecek pek çok ufak ayrıntıyı, tıpkı bir tablonun detayını öne çıkarır gibi işlemesi. Örneğin, savaşta ortalık toz duman içindeyken, bütün o patırtıdan, orada insanlarla birlikte yaşayan hayvanların da etkilendiklerini göstermesi gibi.


10 yorum:

Tijen dedi ki...

Ben de merak ediyorum bu filmi komşu ama bizim memlekete daha gelmedi. Bakalım gelecek mi???

ekmekcikiz dedi ki...

Aa!
Ben ziyaretine gitmişken, komşum da bana gelmiş.:)
Umarım, sizin memlekete yakın zamanda gelir, bu film.
Ayrıca yakında şahane bir festivaliniz olacak, çok güzel filmler seyredebilirsiniz.
İmreniyorum.:)

TalismanDiyette dedi ki...

Selam Ekmekçikıız,
Beni özledin mi? Ben özledim :)
Javier Bardem i çok seviyorum, Natalie Portman ı da, sanırım seyretmem farz olmuş durumda.. Ben de seyretcem bana nee :))
Sevgilerr..

ekmekcikiz dedi ki...

Talismancığımmm!
Özlemez miyim?
Hoşgeldin, tatil nasıldı?
Seyret, seyret; seversin.:)
Sevgiler benden.:))

YILDIZNAF dedi ki...

Merhaba Ekmekcikiz,
Bes cayina geldim. Aslinda hatirliyorum daha once blogunuza ulasmaya calistim ama profilde yok ve bunun size yansitildigini duzelttim dediginizi okudum ve tekrar denedim olmuyor. Ben de Elektra'dan dolasarak geldim. Yani yol yorgunuyum, cayimi demli isterim... Eee, filmler, kitaplar, ortak dostlar olunca konusacak paylasacak cok sey var....Ama benim simdilik Turuncu'nun sizden devraldigi ve bana aktardigi 187 sayfalik ev odevim var. Simdilik bir caylik sohbete tesekkur edip, bir kosu odevimin basina yollanayim...Sevgilerle...

ekmekcikiz dedi ki...

Yıldıznaf, Hoşgeldin!
Kusura bakma, blogger'la anlaşamıyorum, bazen.
Düzeltmiş ve profil sayfasının sol tarafına eklemiştim.
Yine kontrol edeyim.

Çay ve kahve var, limonata da yaparım.
Yine beklerim, lütfen.
:))

Elif dedi ki...

Su ustteki resim benim yatakodamda duruyor. Bir de baska bir resmi var ki, yemek masasina nazir, cok ihtiyar bir kadin yemek yiyor, yaninda buzulmis oturmus bir iskelet! Bize yemege gelienleri dusun sen. ;o)

www.elifsavas.com/blog

ekmekcikiz dedi ki...

Yani diyorsun ki; "Az yemek yerseniz, iskelet gibi olursunuz. Benim şu nefis yemeklerimi yiyin, hadi bakalım!"
Öyle mi?
:))

miso dedi ki...

Sevgili ekmekçikız,
Ben filme bayıldım. Natalie Porman'ın sondaki halleri ağlattı beni inan. Kostümler, müzikler tam bana göreydi. İyi ki yazmışsın. Herkese tavsiye ederim.

marruu

ekmekcikiz dedi ki...

Misocuğum,
Daha öncesi de var da, Natalie Portman "Closer"dan beri çok beğendiğim bir oyuncu. O kadınları nasıl ustalıkla biçimlendirmişti, di mi?
Bir de Javier Bardem'e bayıldım. Aslında sinir oldum, ama, canlandırdığı kişiliğe tabiyatıynan; oyuncu olarak müthişti.:)