Pazartesi, Şubat 25, 2008

KADINLAR NEDEN UZUN YAŞARLAR?

Dünkü yazıyı yazarken aklıma gelmişti; kadınların evde yaptıkları ve çoğu göze bile gelmeyen, hiç hesap edilmeyen ne çok iş var, diye.
Bugün, bilgisayarda eski bir mail buldum. Muhtemelen ortada dolaşırken birara size de gelmiştir.
Üşenmeyin, yeniden okuyun; tamamen doğru bence
.


*************************

Akşam annemle babam televizyon seyrediyorlardı. Annem, "Geç oldu," dedi, "zaten yorgunum, ben yatıyorum."
Annem kalktı, mutfağa gitti. Çerez-meyve tabaklarını çalkaladı kaldırdı. Sabaha hazır olsun diye çaydanlığı doldurdu, demliğe çay koydu. Şekerliğe baktı, dibinde az kalmış, üstüne ekledi. Kahvaltı için buzluktan ekmek çıkardı, akşam yemeği için çözülsün diye de eti aşağıya koydu. Kahvaltı masasını hazırlamak için masanın üstündekileri topladı. Telefonu şarja koydu, telefon defterini kapatıp yerine koydu. Sonra çamaşır makinesinden ıslak çamaşırları çıkarıp astı ve makineyi tekrar doldurdu. Banyodaki çöp sepetini boşalttı. Islak bir havluyu kurusun diye duş perdesinin borusuna astı. Bir gömlek ütüledi, kopuk düğmesini dikti. Çiçekleri suladı.
Esneyerek gerindi ve yatak odasının yolunu tuttu. Çalışma masasının yanından geçerken durdu, öğretmene tezkere yazdı, okul gezisi için para sayıp ayırdı, eğildi, sandalyenin altına girmiş ders kitabını aldı, masanın üstüne koydu. Kek tarifleri defterini çıkardı, arkadaşına söz verdiği tarifi bir kağıda yazdı, çantasına koydu.
Bakkaldan alınacakları not etti, notu da çantasına koydu. Sonra gitti, 3'ü 1 arada temizleme losyonuyla yüzünü yıkadı, dişlerini fırçaladı. Gece kremini ve kırışık önleyici nemlendiricisini sürdü. Tırnaklarına baktı, törpüledi.

İçeriden "sen yatmaya gitmemiş mıydın"diye seslenen babama "şimdi gidiyorum" deyip köpeğin su kabını doldurdu. Kapıları pencereleri kontrol etti, holdeki lambayı yaktı. Kardeşimin odasına gitti, oğlan uyumuş, lambasını söndürdü, bilgisayarını kapattı, gömleğini astı, yerdeki kirli çorapları toplayıp sepete attı.
Bana geldi, "haydi yat artık, biraz da yarın çalışırsın," dedi. Kendi odasına gitti, saati kurdu, ertesi gün giyeceklerini hazırladı. 6 maddelik acil işler listesine 3 madde daha ekledi. Kendi kendine iyi geceler diledi, hayallerinin gerçekleştiğini gözünün önüne getirdi.

İşte o sırada babam televizyonu kapattı, ortaya öylece bir "ben yatıyorum" dedi ve gitti yattı.

Sizce bu işte bir gariplik yok mu?


Şimdi soru şu:
Kadınların neden daha uzun yaşarlar?
Cevap:
Yapacak işimiz çok ve onları bitirmeden öyle çabuk çabuk ölemeyiz!


****************************

Çalışan anneler için bazı internet siteleri buldum bakınırken.

http://www.momsrefuge.com/

http://www.suite101.com/welcome.cfm/working_mothers/

http://www.mommytrackd.com/

Kimbilir, belki iş görür.

Ya da, en azından yalnız olmadığımızı hatırlamamızı sağlar.2 yorum:

şengül dedi ki...

selam ekmekçi kız gündelik yaşam da biz bayanlar çok koşturp yoruluyoruz malesef erkeklerim çalışmak dışında herhangi bir düşünceleri olmadığı için mi acaba kalp kırizi çok geçiriyorlar canım.

ekmekcikız dedi ki...

Şengül, hoşgeldiniz!

Erkeklerin "işe gitmek"le "çalışma"yı eş saymaları onların yanılgısı diye düşünüyorum.
Oysa, çalışmak hayatın her alanında mümkün, iş olmasa bile.
:)