Pazar, Şubat 08, 2009

DARJEELING LIMITED

Yönetmen Wes Anderson, bağımlılık yaratan türden bir sinemacı.
Meraklısının bayıldığı, uzakta kalanın ise bir türlü benimseyemediği filmler yapıyor. Amerikan bağımsız sinemacılarından.

2008'deki İstanbul Film Festivali'nde gösterilen, sinemada vizyona çıktı mı tam emin olmadığım filmi, The Darjeeling Limited'in DVD'sini görünce, aklımda kalacağına göreyim dedim.
Festival kataloğundaki tanıma göre, komedi, dram, bir yol filminden çok hızlı tempolu, esprili ve zekice bir aile filmi.
Yıllar içinde birbirinden kopan üç kardeş, Francis, Peter ve Jack, babaları ölünce biraraya gelirler. Aralarındaki bağı güçlendirmek için birlikte Darjeeling Limited'in bir treniyle Hindistan boyunca bir yolculuğa çıkarlar. Yola koyulduktan bir süre sonra aralarında çıkan bir tartışma sonrası trenden inmeye zorlanırlar ve gerçek yolculuk başlar.


The Darjeeling Limited

Filmin konusu, özeti her neyse, bu.
Düz okursanız, aşırı duygusal bir hikaye olduğu düşünülebilir.
Öyleyse, size bir ara gülmekten karnıma ağrılar girdi diyeyim.
O kadar komik!
Tıpkı, eskiden siyah beyaz Harold Lloyd filmlerini TV'de seyrederken ne kadar çok eğleniyorduysam, o kadar çok eğlendim.
Sonra bir an geldi, Hindistan'ın derinliklerinde bir yerlerde çok hüzünlü bir şeyler oldu. Olan biten anlatılan, bir belgesel gerçekliğindeydi, üstelik.

Bir ara, oyuncular o kadar ciddi ve o kadar komik olmayı nasıl başarıyorlar diye düşündüm. Sonra kadroya bakınca, aman ya dedim, bunlar bu işi yapmayacak da kim becerecek?Filmin son jeneriğinden aldığım, yukardaki müzik de tam bu filmin ruhuna uygun, mesela.
Amerika'lı kardeşlerin Hindistan yolculuğunda Paris'in Les Champ Elysees'inin ne işi var değil mi?
Vardır bir hikmeti!

.

2 yorum:

şule dedi ki...

bu ara yine cok guzel filmler var vizyonda. bendeyse dogru durust zaman yok. of ki of :(

Ekmekcikız dedi ki...

Tatlım,
Bu ara sana şu zaman meselesi kötü yapıştı, yahu!
İtiraz etmekteyim senin adına. Dilekçeyi nereye verceez?
:))