Perşembe, Mart 12, 2009

BU AKŞAM ÇEKİLİYOOOR, BU AKŞAAMMM!

Gözlemci Blogger Olay Yerinden Bildiriyor!

Başka caddeleri bilmiyorum, ancak, İstiklal Caddesindeki ahalinin çıldırmış olduğunu, biraz önce gözlerimle, kulaklarımla müşahade ettim, efendim.
Nedenine gelince, malumlarınız Loto'da 13. hafta mı ne olmuş 6 bilen çıkmamış, bu akşamki çekilşte bilen olursa 50 milyar lira kazanacakmış.

Cadde boyunca, her on metrede bir (burada biraz abartıyor olabilirim) seyyar piyango satıcısı ve her yüz metrede bir piyango bayii var. Seyyar satıcıların önünde kuyruk görmedimse de, bayiilerin önünde kuyruklar var.
Herkesin elinde bir loto kuponu var. İnsanlar, akşamki çekilişte paylarına düşecek paranın hayaliyle günü geçiriyorlar.

Paranın değerinin, ya da getireceği varlığın değerinin ne olduğunu bilen pek bilen yok, sanki; "milyar mı, trilyon mu bu şimdi", dedi biri diğerine.
Hani çıksa, ne ölçüde bir zenginlik bu, o bile bilinemiyor. On ev mi alırsın, yirmi taksi plakası mı, mesela?

Bir de bu piyangodan çıkan paraların kimseye yâr olmaması üzerine bir efsane var. Bana çıksın, bakın nasıl da yâr olacak o paralar, buradan tek tek anlatırım, inanın!

İşte, bugünkü hal ve gidiş budur!


.

10 yorum:

funda dedi ki...

kesin çıkmaz bana.. oynamadım çünkü.. :)

şule dedi ki...

ben de oynamadım daha ama kac gundur hayalini kuruyorum. laz mıyım? evet :)

elektra dedi ki...

ben oynadım, yarın sabah görüşürüz artık:P

miso dedi ki...

Ekmekçikızcım,
Oynamadım, oynamam. (Annemin bağımlılıkları bende tiksinti olarak ortaya çıktı) Hele bu kadar para çıksın hiç istemem. Şaşırtır. Şaşırırım alasıyla :)

marruu

Ekmekcikız dedi ki...

Fundacım,
Bu durumda üzülmeyecekin de...
Ne güzel, işte!
:))

Ekmekcikız dedi ki...

Sevgili Laz Arkadaşım,
:O)
Hayaller ne durumda, şimdi?
:)

Ekmekcikız dedi ki...

Elektracığım,
Henüz görüşemediğimize göre, Karayiplere filan doğru yola mı çıktın yoksa?
:O)

Ekmekcikız dedi ki...

Miso pisim,
O şaşırma korkusu herkeste var. Ben, şaşırmam iddiasındayım ya, bilemem. Çıkmadı ki!
:))

Adsız dedi ki...

hiç fikrim yok miktar hakkında ama 50 milyar yerine milyon olabilir mi? öbür türlü ya çok (50 milyar adında yeni olmayan en yeni TL, ülke bütçesinin 15-20'de biri filan) ya da çok az (50 milyar eski TL yani 50 bin yeni TL).

ve hiç anlamıyorum, miktar artınca artan ilgiyi. 50 milyon veya 20 milyon olsa farkedecek mi? ikisi de çook büyük miktarlar. ikisi de kazananın yaşamını benzer şekillerde değiştirecek. ve iki durumda da kazanma olasılığı eşit.

Ekmekcikız dedi ki...

Simoncum,
Neyse, çekiliş yapıldı, kazananlar kazandı da, zenginin malının züğürdün çenesini yormasında başka aşamaya geçildi. Şimdi dert, "nerede bu kazananlar, neden ortaya çıkmıyorlar?". :))
Bu arada, para ölçüsü "milyon TL" imiş. TL den sıfır atma, YTL ye geçme, tekrar TL derken, insanların aklı iyice karıştı anlaşılan, referanslarını kaybettiler, sanırım.