Çarşamba, Nisan 15, 2009

BİNALAR BİNALAR BİNALAR...

Siracusa'da Ortigia adasında, antik çağdan kalma Artemis (veya Apollo) tapınağından günümüze yine tapınak olarak ulaşmış olan katedral.Catania doğumlu ünlü besteci Vincenzo Bellini'nin anısına tiyatro binaları arasında, çeşme önü duruş; Piazza Bellini.


Catania'da daha da eski çağdan bir tarih; Roma antik tiyatrosu.


Catania Duomo'da Katedral. Tüm yolların merkezinde.


Palermo'da opera binası: Teatro Massimo. Avrupa'nın Viyana ve Paris'ten sonra üçüncü büyük opera binası. Önündeki merdivenlerde, "Baba" filminin meşhur sahnelerinden biri -Baba'nın kızının öldürüldüğü sahne- çekilmiş.Palermo'daki tipik bir yapı La Martonara kilisesi. Araplar cami olarak yapmışlar (bknz. sağdaki kubbeler), Normanlar kiliseye çevirmişler (bknz. sol ön cephe) ve günümüzde halen yaşıyor, ibadete açık.

P.S.
Fotoğrafları büyütüp, ayrıntılara daha yakından bakabileceğiniz gibi, büyük harflere tıklayarak ilgili bilgilere de ulaşabilirsiniz.
Belki, bazı fotoların bir yerlerine Ekmekcikız filan da karışmış olabilir(mi?)


Önceki yemek yazısını kuru bulan arkadaşlarım için uyarı, bu daha da fena oldu.
.

4 yorum:

elektra dedi ki...

ben o çeşmenin üstüne yazdığın gizli mesaja takıldım. kime ne demek istiyorsun, ben italyanca bilmiyorum mesela, ne demek istedin o çeşme üstü beton yazısıyla ve etna ne dedi????????

son olarak, kurusunu yiyeyim, ben daha yurt sınırı dışına ayak basmadım yahu, ağzım su içinde:))))

Ekmekcikız dedi ki...

Elektracım,
Şu sıkıcı fotoğraf gösterme hadisesini bitireyim, Etna ve taormina maceralarını da anlatacağım, helbet. Merak buyurmayınız.:))
Derim ki, Müdür Beye şu fotoğrafları gösteriniz ve "arkadaş ben bu yaz turist olacağım, ona göre!" deyiniz. Etkisini göreceksinizdir. Heh he! :)))

şule dedi ki...

ya ben de fena oldum :P iç çeke çeke baktım tüm fotoğraflara. sefan olsun arkadaşım :)

Ekmekcikız dedi ki...

Şulecim,
Dilerim, yakın bir zamanda ben de senin gezi fotolarına iç çekerek bakarım!
:=)