Cumartesi, Ağustos 22, 2009

BİR ZAMANLAR AMERİKA...


Once upon a time in America...
Böyle başlar masallar, İngiliz dilinde.
Adı, bir masal başlangıcı cümlesi olan film de bir masal gibiydi. Belki, masaldan çok efsane anlatır gibiydi.
Yaşanmış olanı her şey bittikten sonra, geriye dönüp bakıldığında yücelterek anlatmayı seçtiği için böyle algılanıyordu, film.
Bayılmıştım, hayran kalmıştım o destansı anlatıma. O anlatılanların yaşanırken ne kadar da sıradan oluşu hiç aklıma gelmemişti. Sıradan; acıtıcı, toz içinde, kan revan, pislik, gözyaşı, daha neler neler...
Eh, Sergio Leone anlatınca, başka türlüsü olamazdı ki.

Filmin yapım tarihi 1984'müş. O tarihte filmler henüz yapıldıkları sene hemencecik gelmezdi Türkiye'ye hatta İstanbul'a.
Evet, böyle ikili bir belirtme yaptım, çünkü yabancı bir film meşhursa, önemliyse ilk sene İstanbul'a gelir, o kış uzun uzun oynar, sezonun sonuna doğru ya da ertesi sene Ankara, İzmir'den başlayarak Anadolu şehirlerine giderdi.

Hafızam beni yanıltmıyorsa, biz bu filmi 1986'da izlemiş olmalıyız. 87 bile olabilir. Nereden baksan çeyrek yüzyıl gibi duruyor. Amanın!
Haliyle filmi anlatmamı beklemiyor olmalısınız. Malum, hafızamı yeniledim ve teflon kaplattım!
E peki, nerden aklıma düştü film deseniz, filmin kendisi kadar ünlü olan müziklerinden birisi kulağıma çalındı, bugün.
O senelerde, kaset dinlerdik bol bol; evde kasetçalarda , yolda walkman'de filan. İşte, filmin sound track'i uzun süre başucu kaseti olmuştu. Bugün duyduğum, filmin Ennio Morricone tarafından bestelenen orjinal müziklerinden değil, eski bir şarkı Amafola.
Bakınız burada, güzel bir yorumu var.Filmde bu müziğin olduğu sahnede, o zaman ondört yaşında olan güzel Jennifer Connelly dans ediyor ve kendisine hayran iki delikanlı tarafından gözetleniyor. Son derece masum bir sahne bu; ancak, insanların hayatlarının nasıl da "an"larla oluştuğunu, değiştiğini anlatması bakımından çarpıcı.
Şurada, hem müziği dinleyip, hem de youtube'dan sahneyi görebilirsiniz.

Bir de o yıllarda zirvede olan panflüt ustası George Zamphir'in filmde çaldığı melodi unutulmaz, benim için. Buyrun:.

2 yorum:

BAYAN E. dedi ki...

Canım, yeniden mi seyrettin bu yakında?Farkında mısın bu ara vizyon filmlerinden çok bir zamanlar seyredip sevdiğimiz filmleri tekrar seyreder olduk...elbet vardır bir hikmeti
:-))

Ekmekcikız dedi ki...

Bayancığım E.ciğim,
Sanırım, sinema sinema geziyor oluşumuzu tuhaf karşılayanlar, bu halimizi normal buluyorlardır.
Haklısın, olmalı bir hikmeti bu duruşumuzun.
:))
Filme gelince, hayır yakında seyretmedim, sadece müziğini duydum, oradan hatırladım.
:)