Pazar, Aralık 13, 2009

KARAKIŞ FIRTINASI

Yaprak dökümünün sonu, diyor cep ajandam.
Cuma sabahı çocukları gönderirken pencereden bakıyordum. Karşıdaki apartman bahçesinin sol köşesi sarı yapraklarla dolmuştu. Fotoğrafını çekecektim güya, ortalığı toparlayıp evden çıkma temrinleri girdi araya, unutmuşum.
Yeşil çimen üzerinde sarı yapraklar, üstünde artık çıplak kalan ağacın gövdesi, rüzgar esiyor, incecik karın tozuması gibi bir yağmur yağıyor...

Yağmur, gün boyu öylece yağdı. Akşam, rüzgârın sesi masamın yanındaki pencereden duyulan uğultuya dönüştü. Arkadaşlarıma, "havanın serteşmesi sizi gelmekten alıkoymaz umarım" yazdım.
Buluşma yerine yürürken, şemsiyem ters döndü, teli koptu. İçeri girenler, rüzâr, yağmur ve soğuk çarpmasına uğrayıp yamulan şaftlarını düzeltip, kendilerine gelmeye çalıştılar, ilk iş. Sonra, kaldığımız yerden anlatmaya başladık.
İki yanımda iki fakülte arkadaşım oturdu, tesadüfen. Karşımda oturanların üçü de, eski stajyerimdi.
Hepsi arkadaşım, beni kutlamak için bir aradaydılar, başka ihtimal bu havada onları oraya getiremezdi.

O gün henüz tam doğum günüm değildi, hatta bugün bile değil, daha iki gün var.
"Keyfe bak, her gün bir kutlama" dedi kardeşim.
Mazeretim hazır:
Ne yapayım, onbeşi hafta ortasına geliyor, hem çocukların sınavı var, dışarda toplanmak zor olur, haftasonundan başladık kutlamaya.
Kardeşim, "seneye resmi tatil ilan edelim, bari" dedi. "Tam sayının şerefine..."
Hatırlatmasa olmayacak! Ne varmış?

Dün, iki kutlama vardı; birincisi kardeşimin evinde yeğenlerim ve annemin katıldığı kek-kiş partisi, ikincisi Bayan E.'nin himayelerinde malikanesinde verdikleri özel davet ki, üçüncü konuk Bayan D. idi.
İki günlük sefadan sonra, öğlende prenseslik bitti. Haftaya hazırlık koşuşturmacası başladı; alışveriş yap, yerleştir, yemek yap, ekmek mayala, çamaşır yıka...

Sabah, kahve içerken konuşuyorduk, "gece, aman ne esti, üfff!".
Karakış fırtınasıymış, dedim.
"Sen doğduğunda da kar vardı" demişti, annem, dün. Bunca yıldan sonra, doğduğum günkü havayı ilk kez öğrenmiş oldum.
O günkü de karakışın ilk karıydı, demek ki.
Doğacak zamanı iyi şavullemişim. Üstelik üç gün sancıdan sonra ortaya çıkmaya karar vermişim. Bak sen!
Bir çeşit inat mı, kaçacak yer olmadığını anlayıp, sonunda teslim olmak mı?
Her neyse, bilemeyeceğim.
Bildiğim şu, iyi ki doğmuşum!

İki-üç sene öncesine kadar, doğumgünlerim bir an önce geçsin gitsin isterdim. Çocukluğumdaki doğum günlerimde, annem evde pasta yerine geçecek bir çeşit kek yapar, üstüne mum dikilir, üflenir, iki küçük alkış sesi. Belki bir hediye verilir mi? Hatırlamıyorum bile.
Gençlik yıllarımda da özel bir hareket olduğunu hatırlamıyorum pek. Bir seferinde arkadaşım longplay hediye etmişti -Mozart'ın Requiem'i- şaşırmıştım ve çok sevinmiştim.

Daha sonra, yine sıradan geçiştirmeler:
"Yok canım, ne kutlaması? Belki dışarda bir yemek yeriz."
Çocuklar doğdu, yerimiz iyice aşağılara kaydı:
"Peki tamam, bir pasta alalım, çocuklar mum söndürmeyi seviyor."
Pöfff!
Hiç de bile!
Artık akıllandım.
Benim doğum günüm, benim doğum günümdür.
Yaşadığım için mutluyum. Hayatımdaki insanların, sevdiklerimin varlığı beni coşturuyor. Neden bu sevinci onlarla paylaşmayayım, kutlamayayım?
Senenin bir günü, benim günüm. Ne güzel!


.

40 yorum:

JoA dedi ki...

yaylığın lanetini ve lütfunu paylaştığım sevgili ekmekçikız:) her zamanki hafta içi telaşlarım yüzünden unutmam pek muhtemel olduğundan, tam sayıyı şimdiden kutlayayım dedim. evet, iyi ki doğmuşsun.

not: doğum günü hediyesi olarak requiem ha? bence şahane bir ironi. hayatın kendisi gib:)

Leylak Dalı dedi ki...

Aslanım, koçum Ekmekçim:))
ayynen senin gibi düşünüyorum doğum günleri konusunda, bak yaşın biraz daha ilerlesin benim gibi, daha da bir coşkuyla kutlayacaksın. Yaşlanmanı değil, büyümeni, hayata bakışının değişmesini. İyi ki bu yaşımı da gördüm demeyi...
Şimdiden nice yıllara, hayatından güzellikler hiç eksik olmasın...

elektra dedi ki...

canım dostum, güzel bakışlım, iyi algılayışlım. ama az oyunbozanım; oyunbozanım zira bizden önce davrananım... en şenlikli kutlamaları hak ettiğin hiiiiç tartışılmaz. dünya kutlamalı bizim varlığımızı diye düşünürüm çoğu zaman. sen olmasan , ben olmasam, o olmasa mesela, dünya çooook eksik olurdu,çoooook. varlığınla dünyamızı renklendiridiğin için teşekkürler. seni çooook seviyorum. iyi ki doğacaksın:)....

Ebru dedi ki...

Şimdiden iyi ki doğdun:) Hani lafın gelişi de değil ha. Cidden çok hissederek söylüyorum İYİ Kİİ

neslihan dedi ki...

Nice güzel yıllara Ekmekçi Kız...doğum günün kutlu olsun.ben biraz kutlama manyağıyım sanırım:-)bu arada ne alaka diceksin ama sen de yay burcuymuşsun:-)nedense bu bana ayrı bir sevinç verdi:-)sevgilerimle...

Adsız dedi ki...

requiem de ölümcül bir hediye yani. verenin niyetinden şüphe etmek lazım. hani neredeyse amadeus filminde mozart'a ölüm üzerine bir eser bestelemesi için iş verilmiş gibi -ki o da zaten bu eser.

15'ini de zamanı gelince ayrıca anarız.

endiseliperi dedi ki...

ekmekçikız,
yay burcunu ne çok severim, biliyorsun. neşesi, hiç eksik olmayan ironisi, iyimserliği, cömertliği, erguvan rengiyle, sen ne kadar yay'sın! iyi ki doğmuşsun. yay olarak doğmakla bir sürü şansa da sahipsin zaten:) ama hep ne şanslıyım dediğin şeyler olsun bu yıl ve hep.

mutlu yıllar!

Ekmekcikız dedi ki...

Sevgili burçtaşım, JoaAcım,
Mersi. :))
O requiem hikayesi de ayrı bir konu ya... Long play tek başına verilmemişti, ben klasik müzik seviyorum diye aranıp bulunmuştu, yanında da bana yazılmış bir şiirle, filan...
Uzun hikaye. :)))

Ekmekcikız dedi ki...

Yahu Leylakcığım,
Medyum gibisin valla! Aslanım, koçum demişsin ya, oğlum aslan kızım koç burcudur, pek güldüm.:)))
Çok haklısın, insan yaşı ilerleyince şükretmeyi ve elindekilerin değerini takdir etmeyi öğreniyor.
Dileklerne teşekkür ederim.
:))

Ekmekcikız dedi ki...

Canım Elektram,
Sözlerin ne kadar içten ve coşkulu, öyle güzel ki...
Ama ben, oyunbozmak şeysinde filan değilim, hem ne oyunu? :P
Siz beni yine kutlayın, bir günü kırk gün kırk geceye yaymak eğlenceli oluyor.
Sağol, sağol, sağol!
:)))

Ekmekcikız dedi ki...

Ebrucuğum,
İnan, içten olduğunu biliyorum. Karşısındaki inanın içtenliğini anlamak bir cümle ile olacak şey değil. Ben seni anladım, biliyorum.
:)))
Çok teşekkür ederim.
:))

Ekmekcikız dedi ki...

Neslihancığım, burçkardeşim!
:))
Aynen, ben de senin gibiyim; başka bir yay burcuyla tanıştıkça, yüzüm gülüyor. Hani bana benzer, hafif delimsirek biriyle daha karşılaştım, yaşasın der gibi...
Kutlama için, teşekkürler. :))

hafif abi dedi ki...

Çavdar Teyzem doğmamış olmasaydı ben kime Çavdar Teyzem diyecektim, kederli günlerimde engin sağduyusuna, tatlı dostluğuna, yücegönüllü şefkatine sığınacaktım uzaktan uzağa da olsa... Çavdar Teyzem doğmamış olsaydı internet ortamının kalleşliklerine dil çıkarmayı, dostluk denen şeyin güzelliğini dolu dolu yaşamayı nasıl becerecektim... Bu üçnoktalı tümcelerimiz uzar gider sayın seyircı. İyisi mi çikolatalı pasta yanına yılda bi güncük de olsa kahve aromalı likörden bi yudumcuk alalım diyom.

...ve kutluyom, kutluyom, kutluyom.

Ekmekcikız dedi ki...

Simoncuğum,
Ölümcül hediyeyi verenin niyeti kötü değildi de, üzerinde hafif şaşkınlığı vardı.
Nasıl kendini ifade edeceğini bulmaya çalışan taze aşık, diye ayrıntılı bir tanımlama yapayım. :)))

metin dedi ki...

İlk satırdaki "olmasaydı"yı "olsaydı"yla değiştirmenizi reca edebilir miyim efenim. Hafif Abi'nin dikkatsizliği işte. Bu arada ben de can-ı gönülden mutlu yıllarınız bol olsun temennisinde bulunuvereyim hazır gelmişken Ekmekçikız Hanımcığım.

Ekmekcikız dedi ki...

Sevgili Peri,
Biliyorum, yay burcunu iyi tanıdığını tabii ki. Haklısın oldukça "yay"ım ben de. Hem de bundan çok memnunum.:))
Şahane dileğin için ayrıca çok teşekkür ediyorum.
:)))

Ekmekcikız dedi ki...

Hafif Abicim,
Biliyor musunuz, bu kadar kutlama yaptık kaç gündür, sadece bir pasta kestik.
Şimdi bir de sizin ikramınız pasta var işte, hem de yanında kahve likörüyle. Nefis! :)))

Dostluğunuz benim için ne kadar değerli, siz biliyorsunuz.
Sağolunuz, varolunuz!
:)))

Ekmekcikız dedi ki...

Metin Beyciğim,
Hafif yollu "Abi"mizi tımar etmek için uğramış gibi görünseniz de, güzel dileğinizi eksik etmemişsiniz.
Çok teşekkürler, hep olduğu gibi, çok naziksiniz.
:)))

neolitik hanım dedi ki...

hmm şöyle bir baktım da siz yaylar için hep iyi şeyler deniyor, pozitif, yeniliklere açık, iyimser, ilham veren.. ya biz akrepler, habire atıp tutulsun hakkımızda, yok efendim kıskançmışız da, karanlık yönlerimiz varmış da! hayır siz yaylar için söyledikleri hep uyuyor, demek ki biz akrepler için söyledikleri de doğru olabilir diye bozuluyorum. :) neyse rol çalmıyım şimdi, yarın sizin gününüz, doğum gününüz kutlu olsun şimdiden ekmekçi kız hanımcığım. sevdiklerinizle birlikte uzuun ve mutlu bir ömür diliyorum.

bu arada jane austen da yay burcuymus, baktım epey yazar var sizin burçtan, arundhati roy mesela, emily dickinson, c.s. lewis vs.

son bir astrolocik not, "burcun sembolünde ileri doğru atılan ok, bu burcun geçmişe değil, geleceğe yönelik olduğunu gösteriyormuş" güzelmiş bak bu da, ferahlık, neşe dolu bir gelecek diliyorum efenim.

Ekmekcikız dedi ki...

Neocum, tatlı akrebim,
:))
Akreplere -afbuyurun- bok atılmasına hiç gelemem, benim ay burcum akrepmiş, yaaa! :)))
Ay burcu duygularım yani, duygularım akrep burcu gibiymiş.

Kaldı ki, insanların tümü biz sarsak yaylar gibi olsa, ortalık panayır yerine dönerdi. Allahtan, akılla başla düşünen, duygularını ince ince dinleyip, tartan siz gibi insanlar var da, kaos o şekilde olmuyor.:))

Yayımın okunun geleceğe doğru olması, umudumu hep canlı tutan olmuştur. Bunu destekleyen iyi dileklerin için pek çok teşekkürler, sevgiler. :)))

Gamlı Baykuş dedi ki...

Biliyodun bu aralar doğumgününüz olduğunu ama ne zaman olduğunu geçen buluşmada soramamıştım. Bence şu hayatta kutlanacak tek gün doğum günüdür. Doğum günleri kişiye özeldir,dünyaya gelmişsiniz bundan öte özel ve güzel gün olurmu. Neyse benim doğum gününe güzellemem devam eder gider. Sevgili komşucum, ne iyi etmişsiniz de kar kış demeyip dünyaya gelmişsiniz.15'inde de kapınızı tıklatır bilahere "happy birthday" derim. Sevgiler...

gRanGe dedi ki...

heyyy iikii dogdun iiki okullu olduun iiki sınıfları doldurdun we iiki bu blogu kurdun bide ben iiki burayı buldum..hee bide bide iiki yayızz =)
3üde benimkiydi lakin bunun farkına sabah telefonumdaki 10 küsür msj feysbuktaki 30 küsür bildirimden sonra wardım..gelen ilk msjında saat 00,01de world card tarafından olması çok manidar we bir o kadarda tirajikomikti..iiki dogdunuz yoksa yılda 45 tl kredikartı aidatı ayda 35 tl hesap işletim ücretini kim öderi =)

Ekmekcikız dedi ki...

Komşucuğum,
Tatlı gamlıkuşum,
Bence de iyi ki kara kışa aldırmamış çıkmışım ortalığa...
Öpüyorum yanacıklarını.
:)))

Ekmekcikız dedi ki...

Mösyö,
"Yay"lığınızı gösterip, gezip geldiniz. Hoşgelmişsiniz! Geziniz keyifli olmuş, fotoğraflardan belli oluyor.
Bir dahaki uzakyol nereye?
:))
İltifatlar için teşekkür ederim ve bilmukabele kutlarım yeni yaşınızı birkaç gün geç de olsa, henüz ay sürüyor, ne de olsa.
:)

funda dedi ki...

ben de kutlamalıyım iyi ki doğmuşsun demeliyim..sıradayım bak uzattım yanağımı

şule dedi ki...

canim benim birtanem,
iyi ki dogmussun. sensiz bu hayat eksik olurdu :)

Adsız dedi ki...

Şenlikli uzun doğum günü kutlamalarını seviyorum. Bırakalım sevdiklerimiz o günlerde bizi şimartsınlar, biz de şimaralım. Sevildiklerimiz tarafından şimartılmak bir ihtiyaçtır bence, bol bol depolamalı, dışarıdaki zor hayata karşı gerektikçe hissedip hissedip güç bulmalı... Sevdiklerinizle birlikte çook uzun, mutlu seneler dilerim. Sizi seven arzu

Ekmekcikız dedi ki...

Fundacığım,
Ben de öptüm o yanağı, bak. :)))
Teşekkür ederim.

Not: Memleketin dağlarına bahar gelecek ama, o gelmeden biz görüşelim derim.
:))

Ekmekcikız dedi ki...

Şulemmm!
Çook tatlısın, iyi ki hayattaki yollarımız rastladı.
Mersi.
:)))

Ekmekcikız dedi ki...

Arzu kuzum,
Şenlikli doğum günü kutlamalarını seversin ve öyle kutlarsın her sene. Bu sene, benim kutlamam da şenlikli geçiyor. Hem de nasıl şımartılıyorum, pek güzelmiş.:)))
Tüm yeni yaşın da öyle geçmesini umut ediyorum, şimdi.
:))

sefika dedi ki...

Canım,iyi ki doğmuşsun.Doğum günün kutlu;coşkun-sevincin-neşen daim olsun.Sevgiyle kal.Daha nice yaş almalara...

Evli Adam dedi ki...

mutlu yıllar efendim

Ekmekcikız dedi ki...

Şefikacığım,
:)))
Çok teşekkür ederim.
Evet, daha nice yaş almalara, hep beraber...
:))

Ekmekcikız dedi ki...

Evli Bey,
Teşekkür ederim, çok.
:))

aslan dedi ki...

Şimdiden ben de kutlayayım bari:)
Yay zenginlikdir derler mi? Dostlukla...

Adsız dedi ki...

Guzedl gozlu, guzel guluslu kadin, dogumgunun kutlu olsun!!!!!!!!!!!!!

www.elifsavas.com/blog

Ekmekcikız dedi ki...

Aslan Bey,
Tam zamanında kutladınız, gün bugün! :))
Zenginlik mi? Değil inanın! Benim için "yay" şanslı olmak, zenginlikten iyisi...
:)

Ekmekcikız dedi ki...

Elifciğim,
:)))
Sevgili doğumgünü çocuğu!
Mersi!
Senin de günün kutlu olsun!
:)))

zafer dedi ki...

İnsanlar neden bir yaş daha yaşlandık diye zil takıp oynarlar.Mantığım almıyor ana'm baba'm..Valla iyi ki (bir yaş daha) yaşlandınız Ekmekçihanımcığım,bakın yaşlandınız diye bir göbek atmadıkları kaldı,mumunuzu üfleyip..Teessüf ederim yani hepisini :))..Siz inadına genç kalın,hep 30'unda :P

Ekmekcikız dedi ki...

Zafer Beyciğim,
Ben kendi adıma cevap vereyim size.
Artık doğum günlerimde "yaşlandım" diye düşünmemekteyim, yaş aldım diyorum.
Olgunlaştım, hayattan daha çok tat aldım diye düşünüyorum.

Aslında haklısınız, hele bir 40 filan olayım, belki o vakit telaşa kapılırım.
:)))
Mersi.
:)