Cuma, Mayıs 28, 2010

YARI DONMUŞ*

Arkadaşlar, şu son yazılara bakarsanız sık arayla ya müzik var, ya da yemek.
Düşünebilirsiniz ki, kadın yapıyor, yiyor, yazıyor, yiyor, öyleyse bir yandan da yeme içmenin faidelerini görüyordur.Yeme içmenin faidesi nedir derseniz, vücut ağırlığının artmasıdır genellikle, ağız tadını, damak zevkini saymazsak.
Valla ağız tadım yerinde şükür, eh damak zevkim de iyidir. Vücut ağırlığının artması konusunda acayip bir tersine dünya oldu, tam aksine, azalıyor. İşin sırrı ne derseniz, yediğimin misliyle hareket etmek diyebilirim sadece.

Bu kadar vicdan sızlaması ve açıklama boşa değil, tabii ki!
Haftaiçi bir akşamüstü iş çıkışı, Baylan pastanesi civarına yolum düşmüşken bir çeşit şeytan dürtmesi sonucu, kendimi o serin avluda buldum.
Baylan klasiği olan "cup griye" mi yensin derken, menüdeki "semifredo - yazlık italyan lezzeti" tanımlı yuvarlacık topçuklar daha cazip geldi ve sipariş verildi: "Semifredo rica edeyim!"


Şimdi, benim böyle bir tuhaf halim var; bir-iki dayanak bulunca hemen  maceraya cumburlop dalıyorum. (Maceraya da bakar mısınız? Alt tarafı dondurma yiyorum. Beğenmesem ne olur? Parasını verir çıkarım, değil mi?) 
Maceramın öznesi, yukardakine benzer, bir değil dört minik dondurma topağı idi. Her bir topağın içinde ayrı bir meyveli dondurma vardı. Üstleri, içlerindeki dondurmanın meyvasından bir kremayla kaplanmış ve kısmen dondurulmuştu.
Sanırım, lezzetle ilgili ayrıntıları daha fazla anlatmamı tercih etmezsiniz.
Tarif isteyen buraya ve buraya, bu yazlık lezzetten tatmak isteyen Baylan'a buyursun diyeyim, kısaca!

*Semifredo, meyveli, dondurmalı, kremalı yarı donmuş İtalyan tatlısı.
.

16 yorum:

elektra dedi ki...

yarı donmuş başlığı bir an sanki daharuhani bir yazının başlığı olacakmış gibi geldiydi bana:P meğer gayeeet şehevi, dünyeviii bir şeylermiş. tatlı sevmeyen benim yaz gelince kurtarıcısı olan dondurmaya selam olsun. ama bu semi fredo da olabilir, hayır demem.

Adsız dedi ki...

Ben bugün evden çıkmayı düşünmüyordum. Ama olmaz ki, bu bana yapılmaz ki. Şimdi Baylan yollarına mı düşeyim yani? Hmm, aslında oradan da Moda'ya çıkarım. Ah, Ekmekçikız Hanımcığım, çok fena aklımı çeldiniz!

Leylak Dalı dedi ki...

hıfırıhufuş...
Bu ağız sularını zaptedebilmek için harcanan çabanın sesidir:)
Yav ben cup griyesini yedim gerçi ama orada yediğimi içtiğimi değil bizatihi Baylan'ın atmosferini sevdim. Bu aralar Starbucks'a satılacağı söylentilerini duyuyorum da İstanbul'da yaşıyormuş gibi hüzünleniyorum. Herşeyi satsınlar, hiç geçmişimiz kalmasın, ruhsuz, beyinsiz yaşayıp gidelim. İnşallah söylentiden ibarettir.
Gelelim şu yarı donmuş arkadaşa, ilk İstanbul yolculuğunda test edilip onaylanmalı diyor Ekmekçi gurme üstadıma da dondurma tadında bir gün diliyorum...

Ebru dedi ki...

Günlerdir de mahfediyorsun bunu bil:))

aslı hayvanı dedi ki...

ben baylan'ı pek sevmem ama eskiden cemilzade vardı yanında. şimdi 18 mart'a taşındı. onun çifte kavrulmuş lokumu geldi aklıma. karşısındaki hacı bekir'in de badem ve fıstık ezmesi...

konudan bağımsız oldu acık ama kadıköy deyince mecburen çağrıştı ve gaaaağğğğ :)

fatma sancak dedi ki...

:)) resmen baştan çıkartıyorsun bizi, olmaz ki ama.. hahaaa, haftasonu ne yapacağımı şaşırdım, iki tarif yapmaya kalksam tüm tatil mutfakta geçecek. ama gönül yazlık tariflere kayıyor hani, dondurmayı çok sevmesem de yapılışı çok keyiflidir, buna eminim. evet, baştan çıkmak için can atıyormuşum ben de meğer :)))

EKMEKCİKIZ dedi ki...

Elektram, tamamdır!
Artık bir Kadıköy seyahatnamesi yazacağız sizinle...
:))

EKMEKCİKIZ dedi ki...

Sevgili Passive,
Kadıköy üstü Moda, pek güzel bir fikir olmuş!
Doğrusu, benim de aklım çelindi.
:)

EKMEKCİKIZ dedi ki...

Leylakcığım,
Bugün, hiç de dondurma tadında değil, yani serinlik bakımından; derece hararet yaptı! :)
Fakat, satış söylentileri konusunda size katılıyorum, ben de duydum. Ancak yabancı değil de, yerli bir grup alıyormuş diyorlar.

EKMEKCİKIZ dedi ki...

Ebrucuğum,
Hiç bir kasıt yok, inan!
Sadece bir durum bu!
:))

EKMEKCİKIZ dedi ki...

Aslıcığım,
Cemilzade'nin çifte kavrulmuşunu ben de duymuştum. Denemeli!
Diğer taraftan, Hacı Bekir'in kaymaklı lokumunu hararetle tavsiye ediyorum.
:))

EKMEKCİKIZ dedi ki...

Eyy, baştan çıkmak için can atan Sümüklüböcek hanım!

Valla seçim sizin, hazırını mı yersiniz, yapıp da onu mu, size kalmış artık!

İyi bir hafta sonu olsun.
:))

hafif abi dedi ki...

Bi yemedikleri bok bu kalmıştı, Starbucks'a satmak... Hayatımızı, anılarımızı, inceliklerimizi satıyorlar orospu çocukları...

Dilimin kabalığıyla çevreye verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür diler, o kahveci bozuntusu oraya gelir de içinizden biri bile gidip masasına oturursa yazıklar olsun derim başka şey demem.

şule dedi ki...

aaaa aslım hayvanım baylanı nasıl sevmezsin? kup griyesini, rokokosunu, makaronunu? kahve yanında gelen cam şişedeki suyu bile severim ben orda.
bi ekmekcimin bahsettigi semifredoyu denemedim. onu da tez zamanda denemeliyim :)

EKMEKCİKIZ dedi ki...

Hafif Abicim,
Sanırım o "kahveci bozuntusu" değil yeni mal sahibi.
Yerli bir kahveci almış, hani adında kahve ve dünya şeyleri olan...

Gidip oturmayız orada merak buyurmayın. Tam dibine çadır kurar protesto şeyderiz, hem!
:))

EKMEKCİKIZ dedi ki...

Şulem,
Aslı'nın muhalif tavrı içersinde değerlendirdim, bu yorumunu. Onçün, olabülür!
Siz de çok gerisiniz Baylan ürünleri hususnda, tiz denene!...
:))