Çarşamba, Nisan 02, 2014

"BAŞKA SİNEMA" sayesinde "KÖKSÜZ"İnsan "Köksüz"ü izlerken, aile denen evrensel suçluluk ve suçlulaştırma yuvasında biriken vicdan yüklerinin kimin, nerede başına patlayacağını merak ediyor. 

Sevdiğim, fikirlerini paylaştığım sinema yazarı Fatih Özgüven, Radikal'deki yazısına bu paragrafla başlıyor.
İlk uzun metrajlı filmini çeken yönetmen Deniz Akçay, filmin senaryosunu da yazarken, sinemamız için yeni bir konuya el atarak cesur bir hareket yapmış.
Film, babanın ani kaybıyla kimsesiz kalan ailede yaşananları, önce, baba rolünü  üstlenmek zorunda kalan Feride'nin penceresinden anlatıyor. Genç kadın artık çaresiz annesi ve iki kardeşini kollamak durumundadır. Zamanla üstlendiği bu rol üzerine iyice yapışır ve gerçek anlamda bir ev reisi vazifesi yürütmeye başlar. 
Ancak bu durum bir süre sonra aile fertlerinin her birini tarifi zor bir drama sürükler. Anne Nurcan, çaresizce kızı Feride'yi kaybettiği kocası yerine koymaya, kardeşi İlker ise sorumluluğun Feride'ye verilmesinden iyice rahatsız olup ailesinden uzaklaşmaya başlar. Diğer yandan ise en küçükleri Özge'nin yalnızlıkla mücadelesi tüm hızıyla devam etmektedir. Feride'nin bu ağır yükten kurtulmak için bir karar verir ve bu karar herkesin kaderini değiştirir. *

*Özet, Beyazperde.com'dan.

Filmin fragmanı burada. Emek verilmiş bir film izlemek için, Başka Sinema'nın desteğini ve bu filmi kaçırmayın derim.


Hiç yorum yok: