Cuma, Haziran 06, 2014

Ahmet Altan'ın eski bir yazısını buldum, kadın/hayat sarmalı üzerine. Bugünün yağmurlu havasında okumak ve gönlümüzü yelpazelemek için, birebir ilaç gibi.

Hayatınız Seçtiğiniz Kadındır

"Bir erkeğin düşünsel yeteneği, estetik birikimleri ne olursa olsun, hayatta durduğu kat, içine doğduğu kattır, tanıdığı ilk kadının, annesinin onu bıraktığı kat...

Giyim zevkinin bulunmadığı bir bahçede doğduysanız, giyim zevkinizin gelişmiş olduğu bir bahçeye sizi ancak bir kadın götürür.
Sofraların inceliklerle donatılmadığı bir katta doğduysanız,
incelikli sofraların bulunduğu kata sizi götürecek olan da bir kadındır.

Birlikte olduğunuz kadın değiştiğinde, değişen yalnızca bir kadın değildir, hayatın neredeyse bütünü değişir, bir başka kata, bir başka bahçeye geçersiniz, orada her şey farklıdır.
Dinlediğiniz müzik, okuduğunuz kitap, yediğiniz yemek, gittiğiniz yerler, buluştuğunuz arkadaşlar, hatta taktığınız kravat bile değişir.
Bir erkeği hayatın içinde kadınlar gezdirir, hayatın katları arasında kadınlar dolaştırır.

Zevkli bir kadına rastlarsanız zevkiniz, bilgili bir kadına rastlarsanız bilginiz, esprili bir kadına rastlarsanız espriniz, zeki bir kadına rastlarsanız zekânız gelişir; yeni huysuzluklar, kaprisler, kavga nedenleri, acılar da öğrenirsiniz.

Hayat, kutsal kitaplarda anlatıldığı gibi kat kattır; Babil'in asma bahçeleri gibi teraslar halinde yükselir. Bir terastan bir terasa sizi kadınlar götürür.
Ve, bugün durduğunuz teras, seyrettiğiniz manzara, gördüğünüz hayat, yanınızdaki kadının terası, manzarası, hayatıdır; hayatın hangi katında durduğunuzu, yanınızdaki kadının durduğu kat belirler.

Hayatınız, seçtiğiniz kadındır. 

'Bir kadın değil. Bir hayat seçersiniz çünkü.'
"

4 yorum:

şule dedi ki...

çok severim bu yazıyı. ve ne kadar doğrudur acıdır ki...

Adsız dedi ki...

Çok güzel bir yazı, duvara asıp çerçeveletecek cinsten. Gecenin geç bir saatinde, öyle bir dinginlik anında okudum ki tatlı bir huzur bıraktı içimde... Teşekkürler..

EKMEKÇİKIZ dedi ki...

Şulem,
Doğrudur ve bence "acı" değildir. Onu tercih yapan düşünmeli bence. ;)

EKMEKÇİKIZ dedi ki...

Epicurious,
İyi gelmiş olmasına aracılık yaptığıma memnun oldum. :)