Çarşamba, Temmuz 02, 2014

MURAKAMİ'NİN "SAHİLDE KAFKA"SINI OKURKEN ALTINI ÇİZDİKLERİMDEN...

Sf. 544 vd.

"Anılar, insanın vücudunu içten içe ısıtan şeylerdir. fakat aynı zamanda insanın içini lime lime edebilirler.
.....
Yine de anılarını taşıyan belleğin senden kopmasını istemezsin, çünkü onlar yaşamış olduğunun tek kanıtıdır."Arnavutköy sırtlarından Kuleli'ye doğru bakarken, aradan devasa bir tanker geçiver mesin mi?
Göz yanılması işte! 
Kocaman bina, o tanker irisinin gölgesinde kaldı sanki...

4 yorum:

bilge ve annesi dedi ki...

Murakami' nin okuduğum kitapları arasında en güzeli Sahilde Kafka'ydı.Keyifli okumalar...

EKMEKÇİKIZ dedi ki...

Teşekkürler, sahiden keyifle okuyorum.
Ben Zemberekkuşu'nun Güncesi'nden çok etkilenmiştim. Onda psikolojik yoğunluk daha fazlaydı, belki o nedenle. Aslında iki kitap arasında tematik benzerlikler var; 2. Dünya Savaşı'nın Japon toplumu üzerindeki etkileri, çocukların ebeveyn ilişkilerindeki sorunlar, kuyu ve orman metaforları vs. vs.
Kendine has bir dünyası olan, çok ilginç bir yazar.
Seviyorum. :)

guguk kuşu dedi ki...

Ahh ekmekcim şu sıralar sana nasıl da imreniyorum bir bilsen. Bir yıl önce fakülte değiştirdim. daha doğrusu yeni bir dişhekimliği fakültesi kurmak üzere iş değiştirdim. Bu iş yoğunluğu en sevdiğim şeyi kitap okumayı aldı elimden. Bir sürü kitap alıyorum ama inan artık fırsatım olmuyor. Vaktim olduğunda da o kadar yorgun oluyorum ki okuyamıyorum:) şu sıralar emekliliği hayal ediyorum. Sağlıklı bir şekilde emekli olduğumu izmir urla taraflarında denize nazır bir balkonda limonata eşliğinde kitap okuduğumu hayal ediyorum. gördüğüm beğendiğim tüm kitap isimlerini not defterime kaydedip alıyorum. rafa sıralıyorum......Öffffff öf!

EKMEKÇİKIZ dedi ki...

Gugukcuğum,
Biliyor musun, bu kış ben de pek kitap okuyamadım, kitap kulübü için seçtiklerimizde bile geri kaldım. Sonra açıldım, şimdi iyi gidiyor. Hayat bazen bir tarafta daha ağır basınca, diğer taraf ekside kalıyor. Eminim sen de yakın zamanda yeniden gönlünce okumaya başlarsın.
Ve umarım, denize karşı kitap okuma projen tez zamanda gerçek olur. :)
Biz İstanbul'da deniz kenarı, üzeri kısa geçiş ve duruşlarla şanslıyız. ;)