Perşembe, Ağustos 16, 2012

Üzüm Adasından Sözümona Hikayeler

Bozcaada'da beni iç kapağına,
"Sevgili Ekmekcikız'a
Bildiği Bozcaada'dan hikayeler
04.08.2012
Nejat Hamlacıbaşı"
yazılmış bir kitap karşıladı.
Bu kitap hem sürpriz oldu, benim için, hem de olmadı; tıpkı, içinde okuduklarım gibi... Sürpriz olmadı, geçen seneden Nejat Bey'in bu kitabı yazdığını biliyordum. Sürpriz oldu,  yazılıp bittiğini ve basıldığını bilmiyordum.
Kitabı elime alır almaz okumaya başladım ve bitirmeden bırakmadım.

Nejat Hamlacıbaşı, benim meslekten üstadım, yıllarca aynı büroda çalıştığım ağabeyim ve Bozcaada'yı bana/bize tanıtan ve sevdiren kişidir. Onca yıl içinde gelişen karşılıklı  sevgi saygıyla dolu  aile dostluğu yaşıyoruz, sevgili karısı ve oğluyla.

İnsanın az, sardalyenin çok olduğu zamanlarda Bozcaada'ya gitmeye başlamıştı Nejat Bey. Adaya gidip geldikçe öyle keyifle öyle güzel yaşantılar anlatırdı ki, bizim de ağzımızın suyu akardı. Gel zaman git zaman oraya yerleşti, bağ budamaya, üzüm toplamaya başladı.  Evlendi, çocuğu olunca eşiyle adaya yerleştiler ve orada yaşamaya başladılar. Şimdi yazın adada yaşıyor ve kışın ada ile İstanbul arasında mekik dokuyorlar ve biliyorum ki, her fırsatta adaya kaçıyorlar.Bozcaada'da yaşamaya karar vermişlerden Nejat Bey, şöyle diyor:
"Ada sözcüğünün bir coğrafi tanımı olduğu gibi aynı zamnada bir duyguyu, bir kaçışı, saklanışı, belki de içe kapanışı, yalnızlığı, meydan okumayı veya bir yeniden doğuşu ya da yaradılış gibi anlamları da içerdiği söylenebilir. Bu nedenle ada Bazen bir coğrafya bazen de duygusal bir seçimdir.
Kimbilir; bazen kader veya yalnızca rastlantıdır."

"Kitabı yazmaktaki amacının, Bozcaada'nın yakın geçmişini anımsatan olayları yazılı bir kaynak olarak not etmek" olduğunu söylüyor sevgili Nejat Bey.

Ben,  akşamüstü güneş Batı fenerinin arkasında kızıllaşırken denize bakarak ya da gece yıldız yatağında Samanyolu'nu ve kayan yıldızları seyrederek yapılan sohbet gibi okudum ada kitabını.
Bakalım size neler anlatacak?

12 yorum:

 1. Hiç duymamışım bu kitabı, hemen not aldım, kitap kapağı da ne kadar güzel :)

  YanıtlaSil
 2. kitabi mutlaka alacagim.

  '95 senesinde ilk kez bozcaada'ya gittigimde asik olmustum. sonra populer olunca küstüm. ozlemiyor muyum? coooook.

  YanıtlaSil
 3. Nejat Hamlacıbaşı bana Ümit Hamlacıbaşı'nı çağrıştırdı. Daha önce bir kaç yerde karşılaştığım bir isimdi. Sonra "Mutfaklardan Taşan Öyküler"de Tijen İnaltong'la uzun bir söyleşisini okuduğumu hatırladım. Kala-afiyet kitabı ilgimi çekmişti, muhtemelen kitabı bulamayıp tamamen unutmuşum. Şimdi tekrar araştıracağım."Mutfaklardan Taşan Öyküler" de harika bir kitaptır, bu vesileyle tekrar elime aldım, tekrar okuyacağım.
  Bir yazı bana neler hatırlattı :)

  Üzüm Adasının Hikayeleri de mutlaka alınıp okunacak. Nejat Bey'in emeğine sağlık. Umarım kitapçılarda bulabilirim.

  YanıtlaSil
 4. Serpilciğim,
  Kitap yeni çıkmış, ben adaya gittiğimde haberdar oldum.
  Bir Bozcaadasever okursa çok zevk alır, adayı bilmeyen de tanımak ister bence.
  :)

  YanıtlaSil
 5. Aslıcığım,
  Adaya küsme lütfen! :)
  Evet, ada o bizim eski adamız değil -ki ben 89'dan beri giderim- ama olsun yine de "o" ada orası. Kıyılarının kıvrımı değişmedi, denizi değişmedi, havası, rüzgarı aynı. ;)
  Nejat beyin karısı sevgili arkadaşım Ümit diyor ki, "adaya gelen herkes artık kendisinden başka kimse gelmesin, ada hep öyle kalsın istiyor, ne kadar benciliz." Haklı bence.
  :)

  YanıtlaSil
 6. Işıncığım,
  Ümit Hamlacıbaşı, Nejat Beyin karısıdır. Ve haklısın onun ada yemeklerini anlattığı Kala-afiyet çok değerli bir kitaptır.
  Belki, onu da yeniden basarlar. Bu vesileyle Ümit'e istek yapmış olalım. :))

  YanıtlaSil
 7. cok hakli. ada konusunda sadece bozcaada konusunda cok bencildim ben. ise yaramadi :(

  YanıtlaSil
 8. beni izleyen herkesin bayram ziyaretlerine çıktım,tatlı,mutlu bayramlar dileklerimle.

  YanıtlaSil
 9. Bu yıl hazır şeytanın bacağını kırmışken bir de Bozcaada'ya gideyim çok istedim. Olmadı. Ama belki de olur daha. olur olur :) Kitabı okuyayım da öyle gideyim dedim yazını okurken. ki bu bile gideceğimi garantilemiştir. Öperim, iyi bayramlar bir de buradan :)

  YanıtlaSil
 10. Aslıcığım,
  Hadi barışın artık! :))

  YanıtlaSil
 11. MAZES,
  Size de mutlu bayramlar olsun! :))

  YanıtlaSil
 12. Elektram,
  Adanın Eylül'ü çok güzel olur, hatta Ekim'i de...
  Bizim yılbaşını adada geçirdiğimiz dahi olmuştur.
  Yani kısacası sana "iyi yolculuklar" diliyorum. :))
  Oku ve gez! ;)

  YanıtlaSil

Hoşgeldiniz!