Perşembe, Haziran 02, 2011

EBEGÜMECİ

Anlatacak çok şey var, unutmasam da sonra birara anlatsam. Ne var ki vakit yok, hiç olmasını istemediğim şey oldu ve tüm hareketli işler birbirine karıştı. Evdeki tamiratlardan sonra büronun badanası diye başlayıp tadilata dönüşen işler bir yandan, kızımın ve oğlumun yaklaşan sınavlarının dersane vs. takipleri diğer yandan, koşturmaktan tıknefes oldum.
Tam bu noktada kendime gülüyorum, hiç olmasını istemediğim derken. Gel de çekim yasası çekim yasası deyip duranları anma. Haklılar, kesinlikle haklılar!
İsterseniz keçinin sakındığı ot gözünün önünde bitermiş deyin, sonuç aynı. Bir iş olacaksa bitecekse, sen istediğin kadar kaç et, saklan, tam da en olmamasını istediğin zamanda kucağında buluveriyorsun.

Şimdi, şu yukarıda tek kök duran çiçek açmış ebegümeci ile ilgili kaynak araştırıp, şöyle sulu sulu ekşili pirinçli ebegümeci yemeğinin ne de lezzetli olacağından dem vurmak yerine, bunları yaz sen... Olacak iş mi?
Hiç değilse, size o tek kök ebegümeci çok kök birarada ne hoş bir güzellik oluyor, onu göstereyim.Bir arkadaşım Leipzig'e gitti, Mahler senfonileri festivaline.
Hayatta ne hoş keyifler var yahu, diyerek haset ederek anlatacaklarını dinlemek bile nasip olmadı bu hay huyda. Mahler'den "Venedik'te Ölüm"e geçip 5. senfoninin filmde çalınan adagiettosunu da anlatırdı belki.
Neyse!
Buyrun, buradan dinleyin..

8 yorum:

beste dedi ki...

ne guzeller :) yeri geldi dogakesif'e yazmistim http://dogakesif.blogspot.com/2010/10/ebegumecigiller-malvaceae-ve-malva.html sevgiler

EKMEKÇİKIZ dedi ki...

Bestecim,
Harikasın!:))
Hızır gibi yetiştin bilgisi ve linki ile.

Bir arkadaşım bugün dedi ki "onu çok kıskanıyorım, ışgından tart yapmış yahu!"
Ben de! ;)

Işın dedi ki...

Çok kolay gelsin size, neyseki sınavlardan biri bitiyor bu haftasonu.
Geçen sene Kadıköy rıhtımın oralarda bir sokak satıcısı ışgın satıyordu. Ben pek ilgilenmemiştim o zaman. Sanırım fazla ekşi benim için. Belki o civarlarda bu sene de bulunuyordur.

Sevgiler

hafifabi dedi ki...

ebegümecili bir dünya ne güzeldir derim.

mahler enfes, büyülenerek baktım ve dinledim derim bi de, sevgili çavdar teyzem.

EKMEKÇİKIZ dedi ki...

Işıncığım,
Kabuğu soyulunca, içi daha tatlı ve lezzetli çıkıyormuş. Denemeli!
Sınavlara gelince, evet yarın bu saatlerde biri bitmiş olacak, hayırlısıyla. :))

EKMEKÇİKIZ dedi ki...

Hafif Abiciim,
Mahler'i çok tanımıyorum, onu farkettim. Dinlemeli ve tanımalı, çok güzel.
:))

beste dedi ki...

aaa kimmis o? sinavda basarilar bir an once bitsin rahatlayin hep beraber...

EKMEKÇİKIZ dedi ki...

Fakülteden bir arkadaşım Besteciğim. Çok şanslı değil mi?

Sınav bitti şükür!
:))