Pazar, Ocak 20, 2019

sinemadan çıkmış insan

yusuf atılgan "aylak adam"da "sinemadan çıkmış insan"ı anlatır. "gördüğü film ona bir şeyler yapmış, ...salt çıkarını düşünen değil, ...insanlarla barışık..."
iyi bir film seyredip sinemadan çıktığım çok defasında bu sözler aklıma gelir, gördüklerimi paylaşmak isterim. yanımda filmi birlikte seyredip üzerinde konuşabileceğim bir arkadaşım varsa, deymeyin keyfime. kaldı ki, filmi yalnız seyretmiş olsam bile, bu filmi seyretseydi keşke diye düşündüğüm arkadaşlarıma anlatayım isterim.

perşembe akşamüstü, haftanın filmleri değişmeden hemen önce, koreli yönetmen
lee chang-don'un  "burning / şüphe" filmini izledim.
kore sineması uzun süredir ilgimi çekiyor. bunun yanısıra, filmin senaryosunun haruki murakami'nin "barn burning" öyküsünden yola çıkılarak yazılmış olduğunu öğrenince, merakım katmerlendi.
murakami'nin tüm kitaplarını okumadım haliyle, yine de onun anlatım tarzına, dünyaya yaklaşımına, karakter gelişimlerine aşinayım.

film, murakami dünyasını tamamen özümsemiş bir anlatım sürdürüyor. 
filmin anafikri,  pandomim öğrenen genç kız kahramanın, genç erkeğe söylediği sözlerde gizli, sanırım;  "mesele kendini elinde bir mandalina olduğuna inandırmak değil, mandalinanın olmadığını unutmak.”
genç oyuncular, anlatım, müzikler yönetmenin konuyu ustalıkla aktarmasının başarılı unsurları olmuş. sonuçta ortaya seyretmesi tad veren, üzerinde düşünmek isteyeceğiniz bir film çıkmış.

diğer yandan, filmi izlerken uzak coğrafyalarda olmamıza rağmen, kore ile ve onun insanlarıyla, orada yaşanan hayat ve değişimlerle olan benzerliklerimizi, biraz  da şaşırarak gözledim.
aslında benzerini güney amerika filmlerinde de zaman zaman yaşadığım duygular, bunlar.
hepimiz binmişiz bir alâmete, umarım,  gideceğiz  salim bir limana...
umarım!dip not:
bu filmden iki gün sonra, bir arkadaş buluşması etkinliği olarak, "çiçero" filmini gördüm.
ilginç olabilecek bir film ve konu ziyan edilmiş; abartılı dramatizasyonlar, uzayan ve karışlıtırılmış konu, o kadar çaba ve para harcanarak yapılmış filmi, tatsız ve lezzetsiz hale getirmiş.
zamanınızı harcamasanız da olur...

Hiç yorum yok: