Cumartesi, Ocak 03, 2009

KADIN ARKADAŞ

Şimdi anlatacaklarım, aslında sır.
Aslında, bunları anlatmamam lazım.
Bu geceki şahane ve kendiliğinden oluveren yeni yıl kutlamasının anısına yazıyorum bunları. Başka zaman olsaydı, ağzımdan laf alamazdınız, fırsatı değerlendirin bence.

Bilirsiniz, insan insanın kurdudur.
Bilir misiniz bilmem, kadın, kadının daha da çok kurdudur.
"Hayatta en çok kime güvenmezsin" derseniz, kadınlara derim.
Diğer taraftan "hayatta en çok neye güvenirsin" derseniz, kadın arkadaşlarıma derim.

Ne tuhaf değil mi?
Bu ölümcül paradoks, sadece ve yalnızca, kadınlar sözkonusu olduğunda ortaya çıkıyor.
Kadınlar, kafalarına koydukları emele ulaşabilmek için, gözleri ölüm tanımaz birer yıkıcı haline gelebilirler.
Aynı kadınlar, kadın arkadaşlarını desteklemek, onların keyfince yaşamasını sağlamak için, olağanüstü birer yaratıcı haline de gelebilirler.

Ben çok şanslıyım.
Etrafım, beni seven kadınlarla dolu.
Politik olarak doğru olanı, sesinizi en yumuşak tona ayarlayıp, başınızı hafifçe yana eğerekten "etrafım beni seven, insanlarla dolu" diyebilmek. Ben, böyle demiyorum, bunu yapmam, yalan olur.
Muhtemelen, etrafım beni candan seven insanlarla dolu, sahiden. Ancak, kesin bilemem. Sevmeyen, tatsız bulan, sersem olduğumu düşünen, ukala dümbeleğinin teki bu hükmünü vermiş insanlar da vardır, beni tanıyan.

Ben, bir şeyden eminim, ama: Benim, beni çok seven, candan seven, kadın arkadaşlarım var!
Onların bana bakışları, beni desteklemeleri, arayıp sormaları, hayatımdaki gelişmeler için, merak ve endişe taşımalarından biliyorum, bunu.

Siz sevgili erkekler! Sizin için üzgünüm.
Sizin hemcins dünyanızı tamamen ve çok iyi bildiğimi iddia edemem. Ancak bildiğim kadarını söyleyebilirim ki, sizin böyle bir hayat desteğiniz yok.
Ne büyük bir eksiklik bu, bilir misiniz?
Anlatmaya çalıştığım, politika konuştuğunuz, dünyayı birlikte kurduğunuz veya kurtardığınız hemcinslerinizin eksikliği değil. Onlar hep var ve olacak.
Anlatmaya çalıştığım, bizim gibi, sizinle dertlenebilecek veya sizinle içtenlikle sevinebilecek candan hemcinsinizin olmadığı.

Tamam.
Cinsiyet ayrımcılğı konusunu burada kesiyorum.
Anlayan anlayacağını anladı.
Anlamayana, ne söylesem boş.Bu güne dek yanımda olan ve bundan sonrası için varlıklarını hep hissedeceğim, eski-yeni, bütün kadın dostlarıma, arkadaşlarıma armağandır.

Bu şarkının ansiklopedik bilgi hali için burayı, bambaşka ve özel bir yorumu için burayı tıklayınız.
Bi zahmet.
Pardon pardon. Mana arayana da şurayı göstereyim: Tık!

.

14 yorum:

depo dedi ki...

:)))) erkeklere acıdığım noktalardandır, ve tüm kadın erkek konulu sohbetlerimizde erkek katılımcıların hakkımızı teslim ettiği bir noktadır bu: ne olursa olsun kadın dayanışması.
Hani dediğin doğru, bazen kadın kadının kurdudur, ama bazen. çoğu kez kurdun elinden almaya çalışırız birbirimizi. genetiiik, genetiiik:)
bir de seni sevmeyen ölsün diyeceğim, çok şaibeli ve kışkırtıcı olacak:PP

elektra dedi ki...

hahaaaa, demin depoydum da:))allammm allaaam ya:)))))))

Adsız dedi ki...

kadınlar, kendi dostluk-arkadaşlık tarzlarını, olanı hep göstermek üzerine kurduklarından, erkeklerde benzer paylaşımlar olmadığını sanırlar.
bilakis, çeşitli kıskançlık şüpheleri barındırmayan daha saf ilişkilerdir eril kişilerin yaşadığı. tabi, hepsinin değil, ancak bir kısmının. ama bir erkeğin arkadaşı bir erkek için yaptığı fedakarlığı başka kimse yapmaz.

bir de tüyo vereyim: birçok klasik romanın, popüler film, dizinin temelinde erkeklerin sıcak arkadaşlığı vardır. okura, seyirciye alttan alta en sıcak gelen o bence. aşktan da üstün.

funda dedi ki...

var var ben de varım :)

Ekmekcikız dedi ki...

Depocu, depocu!
:))
Ölmesin yahu, ne gerek var şimdi sevmenin arabının ölmek olmasına?:P

Ekmekcikız dedi ki...

Elektracım,
Şu depocu arada bir gelip ortayı karıştırıp gidiyor, yahu! Sen uyma ona. :))))

Ekmekcikız dedi ki...

Simoncuğum,
Hani demişsin ya, "birçok klasik romanın, popüler film, dizinin temelinde erkeklerin sıcak arkadaşlığı vardır". Doğru bence de. :)
Ama bu kadar nadirattan olması, gerçek hayatta pek de karşılığı olmaması anlamına gelmiyor mu? Erkek dostluğu, bir tür kahramanlık gibi, sanki. Az bulunur ve önemli.
Oysa, kadın dostluğu daha sıradan, hayatın daha az önemli noktalarına dokunan, diğer taraftan da hayatı kolaylaştıran bir yapıda diye düşünüyorum.

Ekmekcikız dedi ki...

Fundacım,
Sen de varsın, elbet!
Sağol, varol.
:)))

Arzu Çur dedi ki...

Ben de seviyorum seni, hem de bak bu gri pazar sabahında, suratım havadan nemrut bi haldeyken bile.

Ben senin teqila kurdun olayım:)

Ekmekcikız dedi ki...

Ay, nedir o "tekila kurdu"?
Ol valla!
:)))

şule dedi ki...

canım benim, sen çok güzel bir dosttun. o yüzden çevrende seni seven ve onemseyen bir suru eski-yeni, dostunun olmasi normal. bunu anlayabilecek kadar tanidigim icin seni ben de sansliyim :) iyi ki varsin.

Ekmekcikız dedi ki...

Şulecim,
Yine yüzüm kızardı, mahcub oldum. Ve de, çok çok sevindim. Çünkü güzel sözlerin sayesinde, hislerimde yanılmadığımı, düşüncelerimin doğruluğu bir kez daha anlamış oldum.
:))

şule dedi ki...

dosttun degil, dostsun tabii ki :)

Ekmekcikız dedi ki...

Anladım ben onu, sen hiç merak buyurma, tatlım.:))